Creme Brulee

Creme Brulee

Deser ten zrobił się bardzo popularny i spotkać możecie go w większości restauracji. Jednak, zachęcam Was do przygotowywania go w domu, bo przepis na Creme Brulee nie jest skomplikowany, wystarczy połączyć jajka ze śmietanką i cukrem, chwilę podpiec w piekarniku i pyszny deser jest już gotowy. Jeszcze tylko opalanie cukru na wierzchu deseru i można się nim delektować. Aby wzmocnić aromat deseru, do kremu można dodać wanilię i wzbogacić na przykład czekoladą albo owocami. Krem brulee polecam podawać schłodzony w kokilkach. Smacznego!

Creme Brulle

Składniki (ok. 12 porcji):

  • 10 żółtek
  • 75 g cukru
  • 75 g cukru brązowego
  • 0,5 l śmietany 36%
  • 1 laski wanilii

Brulee

Przygotowanie:
Wanilię przekrój wzdłuż na pół, następnie zeskrob nasionka i razem ze śmietanką umieść w garnuszku. W następnej kolejności dodaj dwa rodzaje cukru, dokładnie wymieszaj i doprowadź do wrzenia, następnie śmietankę ostudź. Żółtka delikatnie rozmieszaj i dodaj do wystudzonej śmietanki, następnie całość delikatnie wymieszaj.

Deser creme brulee

Krem rozlej do naczynek do zapiekania, ułóż w blaszce w kąpieli wodnej. Deser wstaw do piekarnika rozgrzanego do 120°C i piecz przez około 70 minut (do momentu, gdy krem się zetnie).
Gotowy krem posyp cukrem i z karmelizuj opalając go specjalnym palnikiem.

Krem brulee

Źródło: Przepis pochodzi z warsztatów bakingowych z T. Dekerem.