Pieczeń z grzybami mun

Pieczeń z grzybami mun

Zastanawiałam się, co przygotować na świąteczny obiad. Wiedziałam, że będzie to pieczeń, ale długo szukałam inspiracji na jej przygotowanie. To trochę przewrotna propozycja na przepis, ponieważ grzybki mun można często spotkać w daniach wegetariańskich i z takimi są najczęściej kojarzone. Powiem szczerze, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona kompozycją smakową, jaką udało mi się stworzyć. Polecam wszystkim smakoszom lubiącym soczyste, dobrze przyprawione mięso. Chociaż przygotowanie wymaga trochę czasu i pogodzenia się z niedogodnościami zapachowymi w czasie pieczenia, zdecydowanie jest to idealne danie główne na świąteczny wielkanocny stół. Smak na pewno wynagrodzi cierpliwych :)Pieczeń z grzybami mun

Składniki:

  • 1,5 kg świeżego mięsa (u mnie szynka, polecam też pierś indyka i schab)
  • 60 g mrożonego groszku i marchewki
  • 50 g namoczonych grzybów mun
  • 100 g żółtego sera w plastrach
  • 2-3 ząbki czosnku
  • olej do nasmarowania mięsa
  • sól, świeżo mielony czarny pieprz, czerwona ostra papryka, rozmaryn

Pieczeń z warzywami i grzybami

Przygotowanie:
Grzyby mun opłucz, a następnie mocz w gorącej wodzie przez około 15-20 minut.

Grzyby mun

Mięso opłucz i dokładnie osusz, następnie rozkrój na płat o grubości 2 cm (uważając, aby nie przeciąć mięsa). Płat mięsa oprósz przyprawami (można natrzeć zmiażdżonym jednym ząbkiem czosnku), ułóż plastry sera, połóż odsączone grzyby mun oraz posyp groszkiem i miniaturowymi marchewkami, a następnie zwinąć w roladę.

Przygotowanie pieczeni

Mięso zwiąż ciasno nicią (albo sznurkiem), nasmaruj olejem, natrzyj dwoma drobno posiekanymi ząbkami czosnku, oprósz solą, świeżo mielonym pieprzem, papryką i rozmarynem. Przełóż do brytfanki, przykryj.

Przepis na pieczeń

Pieczeń piecz w piekarniku rozgrzanym do 190-200°C i piecz przez około 1,5 do 2 godzin (piekłam 2h).

Pieczeń z marchewką i groszkiem