Fotografia kulinarna – recenzja i konkurs

Fotografia kulinarna – recenzja i konkurs

Kilkanaście dni temu otrzymałam przesyłkę z książką „Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła” z firmy Helion. Wspominałam o tym na facebooku. Ucieszyło mnie to tym bardziej, że i tak planowałam zakupić polskie wydanie tej książki. Przez ostatnich kilka dni była to moja główna pozycja do poduszki… gdyby nie inne obowiązki, jak np. prowadzenie bloga ;), przeczytałabym ją pewnie jednym tchem. Książka jest naprawdę interesująca…, Ale do rzeczy…

Recenzja książki fotograficznej

„Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła” to książka autorstwa Nicole S. Young. Nicole jest profesjonalnym fotografem, z dużym doświadczeniem również w obróbce zdjęć, o czym można poczytać również na jej blogu (http://nicolesyblog.com/). Język, jakim napisana jest książka, powoduje, że czyta się ją łatwo, a poszczególne rozdziały właściwie się połyka. Widać ogromne doświadczenie praktyka i wiele bardzo sprytnych porad.

Po tą pozycję mogą sięgnąć wszyscy, którzy interesują się fotografią kulinarną i pragną, aby ich zdjęcia były tak samo smakowite jak fotografowane danie. Książka spodoba się osobom początkującym, które dopiero zaczynają przygodę z fotografią kulinarną, jak i osobom bardziej zaawansowanym, które wiedzą, co nieco o fotografii, a chciałyby odświeżyć wiedzę i utrwalić sobie zasady dobrej fotografii oraz obróbki zdjęć.

Mniej zaawansowane osoby na pewno docenią to, że Autorka swoją książkę zaczyna od opisania podstaw fotografii, nie szczędząc przy tym wskazówek na temat ustawienia i roli oświetlenia w przygotowywanych scenach. Opisuje również sztukę prezentacji potraw oraz zasady kadrowania i kompozycji. Dodatkowo, przy każdym zdjęciu znajdziecie parametry fotografii (czułość, przysłona…), które pomogą w ustawieniu aparatu dla uzyskania podobnego efektu.

Autorka pomaga również wybrać sprzęt i co istotne nie mówimy tutaj o profesjonalnych zestawach. Absolutnie zgadzam się z tezą, że nie trzeba kupować drogiego sprzętu fotograficznego, aby wykonać dobre zdjęcie. Dużo ważniejsza, co również podkreśla Autora jest właściwa kompozycja, dobre światło a przede wszystkim pomysł!

Muszę przyznać, że, mimo iż uważam się za osobę już raczej doświadczoną, jeżeli chodzi o fotografię, to po przeczytaniu pierwszych rozdziałów, zmieniłam trochę ustawienia w aparacie i przeprosiłam się ze starym ciężkim statywem, który mieszkał od dłuższego czasu w szafie…, a w jego miejsce powędrował mały, może bardziej poręczny, ale trochę zbyt „chybotliwy” jak na moje aktualne potrzeby. Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że dobry statyw jest bardzo pomocny w wykonaniu dobrych i ostrych zdjęć.

W książce znajdziecie również praktyczną lekcję programu do obróbki zdjęć. Niewątpliwie ten rozdział przypadnie do gustu początkującym fotografom, chociaż z drugiej strony zawsze jest miło podejrzeć warsztat mistrza, więc osoby bardziej doświadczone mogą również znaleźć coś interesującego w tej części książki.

Na zakończenie każdego rozdziału, autorka proponuje zadania do wykonania, które pomagają przećwiczyć i utrwalić poznane techniki.

Szczerze polecam tą pozycję. Dzięki wskazówkom z tej książki będziecie mogli sami przekonać się, że fotografia kulinarna, to bardzo proste i przyjemne zadanie.

Książka to właściwie podstawowy, obowiązkowy podręcznik fotografii kulinarnej – warto ją przeczytać i korzystać z polecanych przez autorkę wskazówek.

Wydawnictwo: Helion
Rok wydania polskiego: 2012
Liczba stron: 288
Autor: Nicole S. Young
Oprawa: miękka

Darmowy rozdział oraz pełen opis książki znajduje się tutaj.

Recenzja książki

Na koniec mam dla was Konkurs!

Mam dla Was niespodziankę. Jeśli jeszcze nie posiadacie książki “Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła.” Nicole S. Young, Wydawnictwa Helion, to zachęcam do wzięcia udziału w konkursie. Mam do oddania jedną taką książkę.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy, że w komentarzu pod tym wpisem odpowiecie na pytanie:
Czym jest dla Ciebie fotografia kulinarna?

Na komentarze czekam do środy 10 października 2012, do godziny 23:59. Zwycięzcę ogłoszę w ciągu 3 dni po zakończeniu konkursu.

Miło mi będzie, jeżeli polubicie mój fanpage i udostępnicie tą informację znajomym – jednak nie jest to warunek udziału w konkursie Zapraszam!.