Warsztaty kulinarne BBQ – wielkie grillowanie

Warsztaty kulinarne BBQ – wielkie grillowanie

Domyślam się, że większość z Was w weekend gotowała, piekła, a że pogoda była piękna, to może nawet grillowaliście. U mnie było podobnie, na grilla przygotowałam polędwiczki wieprzowe, szaszłyki warzywne, faworki mięsne, łososia a nawet pstrąga, a także sos BBQ i bombay curry. To wszystko i wiele więcej smakołyków miałam przyjemność przygotować i skosztować na moich pierwszych warsztatach kulinarnych organizowanych przez Makro Cash&Carry – dziękuję za zaproszenie i świetną zabawę.

Wędzona makrela

Na wstępie Grzegorz Kazubski, Manager Centrum HoReCa wprowadził nas w tematykę wędzenia, grillowania i BBQ. Po tak smakowitym i interesującym wstępie, przystąpiliśmy do przygotowywania poszczególnych dań pod czujnym okiem Szefa Kuchni, Piotra Kraśkiewicza.

Makro Cash & Carry
Zaczęliśmy od przygotowania i zamarynowania polędwiczek wieprzowych.

Przygotowanie polędwiczek
Polędwiczka w marynacie

Następnie przygotowaliśmy łososia i wcześniej zapeklowaną makrelę do wędzenia.

Łosoś
Makrela
Przygotowanie sosu BBQ i sosu Bombay Curry to sama przyjemność. Po dobranych składnikach i zapachu wiadomo było, że będą przepysznie.

Sos BBQ
Sos z bananami i curry

Na zakończenie dnia czekała na nas niespodzianka w postaci kolorowych deserów i sałatek.

desery

I już na koniec powiem, że bardzo cieszę się z tego, że w końcu mogłam poznać i spotkać się osobiście z bloggerami, z którymi często rozmawiam w wirtualnym świecie.
A w kolejnych dniach warto śledzić posty, bo będą w nich zdjęcia i przepisy smakowitych dań, o których dziś pisałam.

stek