Wielkanocne Warsztaty w Fabryce Czekolady

Wielkanocne Warsztaty w Fabryce Czekolady

W zeszłym tygodniu dostałam zaproszenie do pewnego słodkiego, zaczarowanego miejsca i nie ukrywam, że z radością czekałam na ten dzień. Czułam się niczym mały chłopiec o imieniu Charlie, który dostał nagrodę główną i mógł zwiedzić Fabrykę Czekolady.
W moim przypadku zwiedzanie połączone było z wielkanocnymi, czekoladowymi warsztatami w najsłodszym miejscu Warszawy, czyli w Pracowni Rarytasów w Fabryce Czekolady E.Wedel.

Torcik Wedlowski

Już przed samymi drzwiami wejściowymi przywitał mnie piękny, słodki, czekoladowy zapach. Podobno, po dłuższym czasie zapach ten wcale nie jest przyjemny – dla mnie był smakowity.

Zajączki wedlowskie
Czas spędzony na Warsztatach był pracowity, do domu wróciłam zmęczona, ale zadowolona.

Czekolada Wedel
Warsztaty prowadzone były przez Maestro E.Wedel Janusza Profusa, który zapoznał nas z historią Firmy, następnie długimi korytarzami poprowadził do pracowni w której czekało na nas mnóstwo lejącej się czekolady.

Ozdabianie wedlowskich czekoladowych króliczków

Czekoladowe Warsztaty

Wielkanocne Warsztaty
Pod jego czujnym okiem własnoręcznie wykonaliśmy pralinki, figurki czekoladowe w kształcie króliczków i dużego wielkanocnego jaja. Dekorowaliśmy też Torcik Wedlowski w kształcie mazurka. Jako ostatni punkt spotkania w Pracowni Rarytasów, poznaliśmy podstawy temperowania czekolady, która jest bardzo łatwa, pod warunkiem, że całą praca nadzoruje Maestro, a że do odważnych świat należy, kiedyś sama spróbuję.

Rozpuszczanie czekolady

Temperowanie czekolady

Temperowanie czekolady na Warsztatach

Jeszcze tylko zapakować prezenty …

Pakowanie świątecznych prezentów

Spotkanie zakończyliśmy w historycznym gabinecie Jana Wedla z czekoladą, pralinkami i historią Wedla.

Historyczny gabinet Jana Wedla
To były niezapomniane chwile…