Czekoladowe pucharki

Czekoladowe pucharki

Myślę, że znalazłam pyszny deser na zakończenie lata. Lody podane w czekoladowych pucharkach z lekko słodką bitą śmietana i słonecznymi owocami, które można zastąpić pysznymi słodkimi malinami.

Napisałam, że znalazłam deser na zakończenie lata, tak, bo raczej w upalne dni lata deser mógłby się nie sprawdzić, pod wpływem wysokich temperatur czekolada może szybko zrobić się miękka, choć z dużą porcją lodów można spróbować.

Przy robieniu pucharków trzeba wykazać się cierpliwością, ale warto troszkę dłużej poczekać na efekty bo pucharki robią niesamowite wrażenie.

Deser w czekoladowych pucharkach Składniki:
– 100 g czekolady deserowej (albo pół na pół z mleczną)
– 150 ml śmietanki 30%
– 2 duże gałki lodów straciatella
– 1 łyżeczka cukru pudru
– brzoskwinie (albo inne owoce)
oraz:
– 2 balony
– kilka kropel oleju

Deser w czekoladowych pucharkach

Przygotowanie:
Czekoladę rozpuścić w kuchence mikrofalowej albo w kąpieli wodnej (u mnie to pierwsze), odczekać aż lekko przestygnie. Balony napompować do odpowiedniej wielkości (małe), umyć je i lekko nasmarować olejem. Na papierze do pieczenia zrobić dwa kleksy z czekolady a balony obtoczyć w letniej czekoladzie albo nałożyć czekoladę łyżką na balon i ustawić na kleksach. Wstawić do lodówki albo jeszcze lepiej do zamrażalnika (z pozostałej czekolady zrobić ozdoby).

Balony w czekoladzie
W tym czasie ubić śmietankę z łyżeczką cukru pudru. Schłodzić.
Wyjąć pucharki z zamrażalnika, odciąć delikatnie końcówkę balona i spuścić powietrze. Delikatnie wyjąć balona.
Do czekoladowych pucharków włożyć po dużej gałce lodów, owoce drobno pokroić, śmietankę włożyć do szprycy i udekorować nimi pucharki.
Podawać od razu po przygotowaniu.