Owocarka w wersji mini

Owocarka w wersji mini

Przez dłuższy czas miałam ochotę na ciasta biszkoptowe. Zastanawiałam się co tu zrobić ciekawego, pysznego a zarazem szybkiego w wykonaniu. Przypomniałam sobie o owocarce, niestety dużej blaszki nie posiadam ale mam za to takie do tartaletek. Szybki telefon do mamy w celu skonsultowania się co do przepisu na ciasto, szybkie wyrobienie ciasta, pieczenie, ozdabianie i za godzinkę z minutami owocarki były już gotowe do zjedzenia.

Takie mini owocarki polecam przygotować w prezencie dla mam z okazji ich święta, na pewno będą zadowolone.

Z podanego przepisu wyszło sześć takich małych owocarek, które zostały zjedzone od razu po przygotowaniu i to tylko przez 2 osoby. No dobrze trzy, bo i córeczka dostała jedną owocarkę napełnioną samą galaretką, która prosiła o 2 dokładki czerwonego trzęsącego się stworka.

Owocarka w wersji mini

Składniki:
– 2 jajka
– 70 g cukru
– 50 g mąki
– 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia (3 g)
– 2 nektarynki
– galaretka (smak zależy od wybranych owoców)

Owocarka z nektarynkami

Przygotowanie:
Rozrobić galaretkę w 450 ml gorącej wody i odstawić w chłodne miejsce.
Jajka ubić z cukrem, dodać przesianą mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Wymieszać. Blaszkę na mini owocarki (tartaletki) posmarować tłuszczem i obsypać mąką, wlać ciasto.

Owocarka
Owocarki piec w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez około 20 minut. Ciasto przestudzić, wyjąc z blaszek.

Owocarka
Gdy galaretka zacznie lekko się ścinać (nie może być zbyt płynna) polać nią ciasto, ułożyć umyte i pokrojone owoce. Przykryć galaretką (odstawiałam w chłodne miejsce i ponownie polewałam galaretką aby było jej dużo).
Owocarki można podawać udekorowane bitą śmietanę.