Zielono mi

Zielono mi

Galaretka niby wielkie nic, ale ma sporo zastosowań i możliwości. Mimo bitej śmietany, deser jest orzeźwiający, zwłaszcza gdy jest jeszcze chłodny. Śmietana z dodatkiem galaretki ma smak owocowej lekkiej pianki.
Deser w sam raz na letnie upały, spokojnie można podać niedzielnym gościom. Troszkę zabawy, chwila cierpliwości a efekt jest wspaniały, w galaretce można zatapiać owoce dobierając do nich odpowiedni kolor i smak, a bitą śmietanę można zastąpić śmietanką 36%.

Deser zielono mi

Składniki:

  • 1 galaretka agrestowa (lub inna zielona)
  • 1 śmietanka w proszku
  • 200 ml schłodzonego mleka

Przygotowanie:
Galaretkę rozpuścić w 400 ml gorącej wody, gdy przestygnie wlać po 50 ml do pucharków. Włożyć do zamrażalnika ustawiając pod lekkim ukosem.


W tym czasie do chłodnego mleka wsypać proszek śmietanki i ubijać aż śmietanka zgęstnieje. Następnie 150 ml galaretki delikatnie wymieszać z 50 g ubitej śmietanki, wlać do pucharków i ponownie wstawić do zamrażalnika, ustawiając pucharki pod ukosem (mniejszym niż poprzedni).
Po zastygnięciu wlać po kilka łyżek zielonej galaretki na piankę i na krótko wstawić do zamrażalnika. Pozostałą galaretkę (około 100 ml) wymieszać ze 100 g śmietanki i po równo wlać do pucharków. Schłodzić w zamrażalniku.
Po stężeniu deseru udekorować go pozostałą śmietanką.
Latem podawać chłodne.